Когато търсите работа, вашето CV е от първостепенно значение, защото то е първият контакт с потенциалния ви работодател. Ако го напишете както трябва, всяко интервю ви е “в кърпа вързано”, но ако не сте отделили нужното време и усилия е много вероятно да не получите заветното обаждане.
Всяко CV е различно с оглед на това, че всеки работодател има специфични изисквания за перфектния кандидат и вашата задача е да представите уменията си по такъв начин, че те да отговарят на изискванията, търсени от работодател Х. За жалост, обаче, повечето хора не го правят, тръгват по една и съща пътека, което пък води до един и същи резултат.
В тази статия искаме да изброим нещата, които ще направят вашето CV успешно, отличаващо се и професионално.
Какво е CV?
Може би най-важният въпрос. Това е основата, с която да започнете писането на своето успешно CV. „Какво е CV“ – вероятно има сложни и скучни определения, но действително това е маркетингов документ (като брошура или флаер на хипермаркет), с който вие продавате себе си (своите знания и умения) на потенциални работодатели, за което ще получите възнаграждение. То трябва да представи вас, вашия работен опит и умения, знания, възможности и постижения. В перфектния вариант то трябва да ви представи като най-добрия кандидат за работа.
CV се изисква при кандидатстване за работа, като допълнение към него може да се изисква и мотивационно писмо, в което да разясните по-конкретно с какво може да помогнете на фирмата, в която кандидатствате, с какво ще сте полезен (но не и да се хвалите колко сте недостижим).
Какво да включите в своето CV?
Структурата на едно CV може да претърпи леки промени откъм представянето на работен опит, сертификати, умения и т.н., но има неща, които задължително трябва да присъстват и в следващите няколко абзаца ще ги изброим.
Това са секциите, които трябва да присъстват във всяко CV:
Име, твоята професия и контакти
Да, може и да e много елементарно, но поставянето на вашата длъжност (например: електротехник; механик; заварчик), ви откроява веднага, защото лицето, което отговаря за отсяването на CV-та на кандидати, отделя между 2-5 сек., като търси определени ключови думи (използвани в обявата за работа), за да определи кой отива на купчината “за интервю” и кой в коша. Когато сте упоменали своята професия, вие увеличавате многократно своите шансове да попаднете в първата купчина, защото е нещо, което веднага се откроява и забелязва.
Относно контактите е добре да оставите поне телефон и email, защото по този начин увеличавате шансовете си за интервю. Ако сте на място без обхват, а в този момент ви звънят за покана за интервю и не могат да се свържат, то поне могат да ви пишат email, който да видите впоследствие. Също така не е нужно да се престаравате с адреса. Град или Град + Квартал е достатъчно (освен, ако в обявата не е посочено, че се изисква точен адрес).
Може да се добави и профил в LinkedIn, но само ако е актуален и професионално изглеждащ (това не е Facebook или Instagram).
Ето пример как може да изглежда тази част от твоето CV:
Личен профил
Не е често срещано в България, хората да включат параграф с кратка информация, насочена към работодателите и описващ кои сте вие и каква е вашата цел, с какво може да сте полезни (може да се използва красивият български израз – Кой си ти и за какво се бориш).
Ако сте решили, че искате да смените индустрията или нямате много опит, може да започнете с кратък обзор на вашите умения, кой сте вие и с какво ще помогнете на компанията. Не използвайте клиширани думи – “ефективен”, “организиран”, “мотивиран”, освен ако не можете да ги подкрепите с примери (Винаги съм бил мотивиран, на последното си работно място съм преизпълнявал заложените ми таргети с поне 10%). Две до три изречения са напълно достатъчни.
Тази част трябва да е приспособена за различните места, на които изпращате CV-то си, като е препоръчително да подчертаете уменията, които притежавате и същевременно да съвпадат с търсените от работодателя Х (по възможност използвайте техните думи). Не разпъвайте локуми, постарайте се да съберете информацията в няколко изречения:
-
-
- Кои сте вие?
- Какво може да предложите на компанията?
- Какви са вашите цели в професионален план?Ако искате да уцелите в десетката от първия път, може да ни пишете тук, за да ви помогнем в изработката на успешно CV.
Пример как може да изглежда една такава част:
Работен опит
-
Това е другата задължителна секция, която трябва да покаже вашия опит, къде и за кого сте работили, както и различни стажове, на които сте били.
Задължително трябва да започнете от последната си работа и да продължите към първата си такава. Трябва да упоменете позицията, която сте заемали, за кого сте работили, колко време и да опишете в 1 изречение какво сте правили на тази позиция. След това с булети на отделни редове да посочите резултати, отговорности и умения, които да подкрепите с конкретни цифри (писах по 500 думи на ден; минавах по 2000 км на седмица и т.н.)
Покажете как вашият опит ще допринесе за компанията. Бъдете конкретни. Ще го напиша пак – бъдете конкретни. Използвайте данни, цифри, статистика, колкото се може повече. Не пишете “Продавах много”, използвайте “Средният ми оборот на месец за последната година е 900 000 лв.”. Използвайте данни, които са скорошни и могат да се проверят лесно. Ако нямате много опит, опишете умения, които сте придобили с благотворителна дейност, например. Каквото и да пишете се фокусирайте върху конкретни и измерими резултати.
Ето как може да изглежда тази секция:
Образование и квалификации
Както в секцията с работен опит, тук започваме с последното ни образование и продължаваме към първото такова (висше->средно->основно).
Включете мястото където сте учили, колко време и каква квалификация сте придобили. Може да добавите специфични предмети или проекти, които сте учили/изпълнявали, ако касаят конкретната позиция.
Допълнителни обучения, сертифициране, проучвания е добре да се добавят само, когато са релевантни към определена позиция. Все пак, ако например имате степен по История, но ще кандидатствате за позиция в сферата на маркетинга, е добре да включите и степента си по История най-малкото, за да покажете, че нямате проблем да се захващате с дългосрочни активности. Не забравяйте да включите годините, които сте отделили за учене и придобиване на определена степен, дипломи или сертификати, имената на различните програми, в които сте вземали участие и къде сте учили.
Ето така би трябвало да изглежда този параграф във CV-то:
Допълнителни секции
В своето CV може да добавите допълнителни секции, които да ви представят в по-добра светлина. В това число може да включим:
- Умения – Ако имате такива релевантни към позицията, може да ги включите в отделна секция. Инженерна или ИТ позиция ще изисква някой с опит в технологиите. Позиция в туризма може да изисква някой с втори език. Компания с афинитет към забавленията като част от корпоративната култура, биха избрали човек с интересни хобита. Имайте причина да включите подобен тип информация в автобиографията си.
- Хоби и интереси – Не малко хора включват и хобита в своето CV. Много е важно, когато добавяте такава секция, съдържанието й да се отнася към позицията, за която кандидатствате. Например, ако кандидатствате за счетоводител, ще е излишно да вписвате „стрелба с лък“ като хоби. По-подходящо ще бъде да споменете, че организирате месечни срещи на професия „Счетоводство“ в град Х. Или ако сте търговец, може да споменете, че обичате пътуването, защото успешната търговия, често е съпроводена с пътувания, командировки и т.н.
- Референции – Ако разполагате със референции, но нямате място да ги включите, добра идея е да го отбележите: „Разполагам с референции от предишни работодатели, които мога да предоставя при интерес“.
Форматиране:
Най-отгоре на вашето CV трябва да включите различни форми за контакт с вас – email, телефон/и. След това може накратко да подчертаете своите най-силни качества и умения релевантни към позицията. По-голямата част от автобиогафията трябва да включва трудовия ви опит в обратен хронологичен ред (започвате от сегашната си работа и продължавате с предишните), следвано от образованието.
Тук слагаме примерен дизайн от Worxter, който сме изработили за наш клиент за ориентир. Всичко по тази визия може да бъде модифицирано спрямо вашите желания.
Дизайн и дължина на автобиографията:
Автобиографията трябва да “гали окото”, проста и лесна за разбиране, с достатъчно свободно пространство и да не е претрупана. Дължината е препоръчително да не е повече от 1 страница. Разбира се не е задължително вие да се занимавате с това, може да го оставите в ръцете на професионалисти като тези от екипа Worxter.
Заключение
За да бъде едно CV успешно е важно, когато го създавате, то да изглежда професионално направено, като така ще срещне очакванията на работодателите за индустрията, в която искате или се развивате. Трябва да се включат определени компоненти, както и да изберете правилните думи. След като поставите стабилна основа, във всеки момент може да правите промени, които да отразяват изискванията за определено работно място.
Recent Comments