fbpx

CV-то е инструмент за себе-маркетиране, т.е. да предложиш качествено услугите си на пазара на труда. Дори и уменията ти да не са в сферата на продажбите и търговията, това е най-успешният начин да предложиш знанията и уменията си. Трябва да покажеш на бъдещия си работодател, че имаш качествата и опита, за да заемеш предлаганата длъжност и че ще си полезен на организацията. Работодателите са в търсене на човек, който да им помогне да увеличат приходите си, да е в услуга на клиентите и да разрешава възникналите проблеми. Тук идва и твоето CV.

Едно от нещата, което работодателите са свикнали да виждат, е стандартното и скучно CV. Не очакваш да кандидатстваш за различни позиции с едно и също CV нали? Всеки път, когато кандидатстваш за определена позиция, твоето CV трябва да е пригодено за нея. Ако автобиографията ти е твърде повърхностна или неясна относно уменията и опита, които притежаваш, ще се наложи да отделиш малко време, за да промениш това. Ако го направиш, реално увеличаваш шансовете си за интервю с до… 61%. Да, не е малко, заслужава си да го направиш.
 
Бъди уверен в своите умения и опит преди да кандидатстваш. Казано с други думи – не лъжи и не слагай измислени неща в автобиографията си, защото дори и най-добрите търговци биха се затруднили да продадат продукт, в който самите те не вярват. Ако си уверен, че ти си Човекът за позицията, то това ще си проличи и в твоето CV.
Много организации имат изградени ценности, които определят фирмената им политика. Ако те не са упоменати в обявата за работа, най-често можеш да ги намериш в сайта на самата компания. Работодателите искат да знаят дали се побираш в техните разбирания и виждания, затова е хубаво да обърнеш внимание и на това. Например, ако са отбелязали, че “поставят хората на първо място”, може да го включиш в своята автобиография или мотивационно писмо (ако смислово има място там, не просто да бъдат поставени в нищото).
 
Работодателите искат да видят семпло и прецизирано CV. Не използвай думи, чието значение не знаеш или звучат снобски. Постарай се да изброиш опита, който е релевантен с позицията, за която кандидатстваш – например, ако кандидатстваш за шофьор, ще е напълно излишно да споменаваш, че си бил барман или спасител. Използвай достъпен и ясен език, кратки изречения, за да бъде автобиография ти по-лесна за четене и разбиране. HR мениджърите преглеждат стотици CV-та и е важно твоето да бъде лесно за четене и осмисляне. Колкото по-лесно е, толкова е по-голям шансът ти да те поканят на интервю.
 
Ако нещо може да развали едно хубаво CV, това са правописните и пунктуационните грешки – не го допускай. Човекът, който чете автобиографията ти, няма да остане с добро впечатление за теб, ако прочете нещо от сорта на “Бил сам енженер в англия”. Добри варианти са използване на софтуер за проверка на правописа (като вградения на MS Word), да изпратиш CV-то си на човек, който е на Ти с тези неща (например някоя учителка по български език) или най-малкото някоя приятелка, запозната с точките, запетаите и главните букви и как се използват те. Дори и ние самите да знаем кога се използва главна буква и запетая е нормално след като сме отделили толкова време над този документ, да допускаме елементарни грешки и да не ги забележим. Работодателите не крият симпатиите си към хората с усет към детайла, независимо от позицията, за която се кандидатства.
 
Накрая, но не на последно място – работодателите искат да знаят, че ти си прочел обявата им за работа внимателно и наистина искаш да работиш там. Искат ли допълнителен език, квалификация, сертификат? Включи ги в автобиографията си, за да се превърнеш в топ претендент за позицията.
Също така има разлика между препоръчителни и задължителни умения/знания. Бъди сигурен, че се вписваш в изискванията и не си губиш времето, за да промениш своето CV за позиция, която е малко вероятно да заемеш. Разбира се, всяко правило си има своите изключения – ако работодател изисква опит между 5-7 години, а ти имаш 4, все пак си заслужава да опиташ своя шанс.